Specjaliści w dziedzinie chorób nerek znajdują się w każdej większej miejscowości Polski. Jednym z miast, w którym działa kilku doświadczonych nefrologów, jest Kraków. Chociaż dobre wyniki leczenia chorób nerek mogą być osiągnięte dzięki skutecznej terapii, jednakże wcześniejsza diagnoza to podstawa działań w tym przypadku. Właśnie dzięki odpowiednio przeprowadzonym badaniom diagnostycznym, lekarze nefrolodzy będą w stanie zaproponować skuteczne leczenie oraz doradzić pacjentowi w kwestii odżywiania i odwodnienia organizmu.

 1. Komu pomagają nefrolodzy?
  Lekarze nefrolodzy specjalizują się w badaniach, diagnostyce oraz leczeniu chorób nerek. Prowadzą oni w czymś porównywalnie do kardiologów, którzy zajmują się swoistym narządem ludzkiego ciała. Nefrolodzy zajmują się chorobami nerek, jak na przykład: kamica nerkowa, przewlekła niewydolność nerek, kłębkowe zapalenie nerek, dializa i wszelkie schorzenia związane z układem moczowym.

 2. Jakie choroby nerek leczą nefrolodzy?
  Nefrolodzy działają w obrębie przez całą dobę i szukają skutecznego sposobu na leczenie chorób nerek. Bazują na wiedzy i doświadczeniu doboru odpowiedniego leczenia, które ma pomóc przywrócić normalne funkcjonowanie nerek. Wśród chorób, jakie leczą nefrolodzy, na czele znajduje się przewlekła choroba nerek, która jest coraz częściej spotykana wśród ludzi.

 3. Jakie badania wykonuje nefrolog?
  Przed podjęciem leczenia chorób nerek, nefrolog przeprowadza wiele testów oraz badań, które pozwalają mu na określenie jaki stan nerek pacjenta dolega. Należą do nich między innymi:

 • badania moczu (morfologia, posiew moczu, badania na obecność bakterii)
 • badania krwi (badanie kreatyniny, glukozy, mocznika, sodu i potasu)
 • badanie na obecność białka w moczu
 1. Jakie skuteczne sposoby leczenia chorób nerek proponują nefrolodzy?
  Metody leczenia chorób nerek dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta. W niektórych przypadkach stosuje się leki, których zadaniem jest uszczelnienie naczyń krwionośnych w obrębie nerek oraz wpływanie korzystnie na same nerki. W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne, należy rozważyć zabiegi dializy lub przeszczep.

 2. Dlaczego tak ważna jest opieka nefrologa?
  Ze względu na wiele skutków ubocznych chorób nerek, jakie mogą wystąpić, warto skonsultować się z doświadczonym nefrologiem. Lekarz ten będzie miał wpływ na skuteczne leczenie oraz na to, by pacjent nie doznał nieodwracalnego uszkodzenia nerek. Nie należy też bagatelizować chorób związanych z układem moczowym, gdyż mogą one skutkować poważnymi powikłaniami, takimi jak: obrzęki, przedwczesna śmierć, a nawet paraliż nerek.

Podsumowując, nefrolog Kraków to specjaliści, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem pomagają wszystkim pacjentom z chorobami nerek. Dzięki szybkiej diagnostyce i odpowiedniemu leczeniu możliwe jest usprawnienie pracy nerek, a co za tym idzie poprawa zdrowia. Warto korzystać z konsultacji nefrologa i przestrzegać zaleceń wynikających z diagnozy.